The Persimmon Village Cup: Regional semi-final results

Sparsholt setting Lonparish a target in Hampshire

Regional semi-final results (Sunday, May 29)

Scotland Group
Meigle (84-5); Methlick (81)
Torrance Community (16); Freuchie (17-3)

Northumberland Group
Warkworth (222-5); Humshaugh (218-6)
Bomarsund Welfare w/o Wallace Arms

North Yorkshire (North) Group
Upper Wharfdale; Cloughton (201-6)
Barton (76); Sessay (77-1)

North Yorkshire (South) Group
Heslerton (146); Woodhouse Grange (149-4)
Sheriff Hutton Bridge (168-5); Folkton & Flixton (167-9)

West Yorkshire Group
Streethouse (96-2); Bardsey (95)
Ackworth w/o Warley

Cumbria & North Lancs Group
Chipping v Burneside – Rained off (rescheduled for a later date)
Shireshead & Forton w/o Salesbury

South Lancs, Greater Manchester & Merseyside Group
Woodhouses w/o Warton
Great Eccleston (260-5); Mawdesley (83)

Cheshire & Clwyd Group
Birch Vale & Thornsett (180); Northop (181-0)
Tattenhall (197-5); Hawk Green (196-7)

Derbyshire Group
Holmesfield (223-8); Brailsford & Ednaston (223)
Shipley Hall (148); Stainsby Hall (195-6)

Shropshire, Staffordshire and West Midlands Group
Hammerwich (194-4); Enville (192-7)
Cleobury Mortimer (149); Quatt (252-5)

Leicestershire & Warwickshire Group
Shipston on Stour (255-3); Cropston (174)
Fillongley (196-2); Knowle Village (193-9)

Worcestershire, Herefordshire and Powys Group
Chaddesley Corbett (200-9); Colwall (375-6)
Wormelow (158-7); Bretforton (159-3)

Northamptonshire Group
Barby (187); Stockton (146)
Little Harrowden w/o Weekley & Warkton

Dyfed Group
Carew (145-5); Pontyberem (144)
Cresselly (214-5); Bronwydd (141)

Glamorgan and Gwent Group
St Fagans (136-3); Hopkinstown (135)
Ynystawe (143-2); Miskin Manor (142)

Gloucestershire Group
Marshfield (222-3); Apperley (221-9)
Corse & Staunton (186); Dumbleton (295-8)

Oxfordshire Group
Challow & Childrey (261-4); Shrivenham (240)
Horspath (176); Shipton-under-Wychwood (190)

Buckinghamshire Group
Winchmore Hill (130); Great Brickhill (133-0)
Great Kingshill (132); Bledlow Village (134-1)

Bedfordshire & Hertfordshire Group
Eversholt (214-7); Reed (215-6)
Long Marston (170-9); North Mymms (268-7)

Essex and Suffolk Group
Elmstead Grasshoppers (221-7); Great Waltham (180-5)
Mistley (160-7); Bentley (159-5)

Cambs & Norfolk Group
Longstanton Grasshoppers w/o Hemsby
Kimbolton & Catworth v Foxton (result not yet confirmed)

Dorset and Wiltshire Group
Goatacre (222-9); Lechlade (146)
Cattistock (75-4); Shrewton (72)

Somerset and Avon Group
Chew Magna (161); Timsbury (290-4)
Stapleton (204-6); Middlezoy (203-6)

Cornwall Group
South Petherwin w/o Roche
Perran-ar-Worthal (193-4); Tintagel (192)

Devon Group
Malborough (76); Lewdown (77-2)

Hampshire Group
Sparsholt (227-6); Longparish (167)
Burridge (248-5); Hambledon (249-6)

Surrey and Berkshire Group
Rowledge (158-1); North Moreton (154)
Pinkeys Green (207-9); Purley on Thames (206-7)

Sussex Group
Findon (180-7); Rottingdean (183-8)
Newick (221-8); Glynde & Beddingham (223-7)

Kent Group
Speldhurst (187); Bidborough (229)
Limpsfield Chart (86); Linton Park (242-7)

This entry was posted in Club cricket, NVC2011 season, Stats Results, The Village Cup, Uncategorized, Village and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

Comments are closed.